Lekcje do odrobienia

XXI wiek to czas wielkich przemian. Jest ich tak dużo i są tak szeroko zakrojone, że ustawiczna zmienność rzeczywistości paradoksalnie wydaje się czymś stałym. Nowoczesny człowiek musi nadążać za tym pędem. A przynajmniej tak mu się wydaje. Takie przekonanie generuje jednak ogromny stres, napięcie stające się integralną częścią życia współczesnych ludzi. Tym bardziej warto sięgnąć po książkę 21 lekcji na XXI wiek – www.taniaksiazka.pl. Yuval Noah Harari opisuje w niej zjawiska o kluczowym znaczeniu na aktualnego obrazu świata.

Życie bardziej świadome

Książka 21 lekcji na XXI wiek zmusza do myślenia. Przede wszystkim o kondycji ludzkości, ale także przemianach zachodzących w  różnych dziedzinach życia. Czy religia odgrywa jeszcze ważną rolę w ludzkiej egzystencji? I jak jej założenia mają się do kryzysu migracyjnego w wielu częściach świata? W jakim kierunku zmierza nowoczesna technologia i dokąd sztuczna inteligencja zaprowadzi człowieka w przyszłości. Yuval Noah Harari oddał w ręce czytelników fascynującą lekturę, którą w wielu miejscach trzeba przerywać, dając sobie czas na przemyślenia, własne wnioski oraz próbę znalezienia swoich odpowiedzi na zadane w tej pozycji pytania. W trakcie tych swoistych poszukiwań buduje się pełniejsze, bardziej świadome życie. Zamiast przechodzić obojętnie obok ważnych zjawisk lub traktować je powierzchownie, można:

  • zebrać informacje zawarte w książce 21 lekcji na XXI wiek,
  • poznać wnioski, przedstawione przez Yuvala Noah Harariego,
  • w sposób bardziej świadomy przyjrzeć się otaczającej rzeczywistości oraz wydarzeniom na skalę globalną.

Lepsze zorientowanie w rzeczywistości

Do życia można podchodzić na wiele różnych sposobów. Po prostu je przetrwać, bez głębszej refleksji czy pochylenia nad złożonością świata. Da się jednak inaczej. Człowiek rozumny powinien zadawać sobie pytania, tak jak robi Yuval Noah Harari. I szukać odpowiedzi. Wiele znaczących przemyśleń zawarto w książce 21 lekcji na XXI wiek. Dlatego warto po nią sięgnąć, a nawet wracać do niej po dłuższej przerwie. Chociażby dlatego, by lepiej odnaleźć się we współczesnym, pełnym zmian świecie. Jednostka niezorientowana czuje się zagubiona i bardziej samotna. Nie mówiąc już o tym, że trudno jej zabierać głos na tematy, których nie rozumie. Tym większe znaczenie mają wartościowe książki. A przede wszystkim zawarte w nich słowa autorytetów, myślicieli, czujnych obserwatorów rzeczywistości. Podążając śladem ich przemyśleń, samemu także da się dojść do wielu znaczących wniosków.

Zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com